Amfolkfest z konce světa na síti [FOLKTIME]

19.08.2013 Amfolkfest z konce světa na síti (Belmondo)
 
Podrobný rozbor vystoupení každého z účinkujících 18. ročníku malého festivalu na konci světa tu nehledejte. Diváci, a opět se letos mohli počítat na stovky, povětšinou se sem rádi vracejí nehledě na program. A vůbec to neznamená, že by úroveň účinkujících byla slabá. Ať už jste se v nádherný poslední červencový víkend proklikatili silničkou na Pulčiny a zažili nebo naopak jste o letošní Amfolkfest z nějakého důvodu přišli, určitě bude vám všem stát za to zavítat na webové stránky festivalu (www.amfolkfest.cz). Na nich si totiž můžete pustit záznam přímého internetového přenosu celého festivalu.
Sova a Slamák
Sova a Slamák
foto: Belmondo

Zpestřený je navíc rozhovory, které o festivalu i o tvorbě řady z účinkujících mnohé prozrazují. Slyšet můžete povídání s hlavní pořadatelkou Evou Endy Rohlenovou i se starostkou Francovy Lhoty Ing. Kateřinou Trochtovou, Kofe@Vlna prozrazují své plány do budoucna, Kuba Slamák s Milanem Sovou povídají nejen o svém prvním vystoupení, Renda Souček o strastech moderátora, který by nejraději zpíval, kapelník Roman Dohnal upřesňuje historii i současnost Špuntu, nejen o úpravách lidových písniček mluví Robo Hulej Spod Budína a Honza Žamboch prozrazuje svůj vztah k Amfolkestu i zajímavosti z natáčení své desky Guitar & Forest.
A jak bylo? Pohodově, letně, odlehčeně a příjemně jako každoročně. Z hudebníků se o to postarali dosud nikdy nechybějící Jasoň ze Sklených Teplíc. Modrotrávně, ale i lidovou a to nejen naší muziku v triu hrající BG Bears. Výrazné duo Kofe@Vlna ve třech, podpořené flétnistkou, které má nakročeno ke kapelní sestavě. Velmi pohodové, příjemné a hlasově čisté olomoucké Domino. Slovenské lidové písničky v nádherných aranžích i s neobvyklými nástroji přivezl Robo Hulej se skupinou Spod Budína. Již ostřílená písničkářská dvojice Sova a Slamák bavila diváky určitě o kus víc než při svém prvním vystoupení, které se mimochodem odehrálo před lety právě zde. Trampský, ale vlastně těžko takto škatulkově zařazený přerovský Špunt má recept na zpěvné melodické písničky. Původně ohlášenou skupinu Podjezd, která se omluvila z účasti, se podařilo nahradit skupinou Cestující hudba hrající především písně Petra Kalandry. Pěkný moment nastal při propojení moderátora, kterým byl vtipně glosující písničkář René Souček, s kapelou Tabáskova partyja. Pavel Tabásek pohotově upravil známý Rendův hit Fajne mjesto na rodnou valašskou obec Jasennou a stálo to za to. Stejně jako celé vystoupení Tabáskovy partyje zrající časem. Třešničkou na dortu mělo být a také bylo večerní vystoupení tria Pavlína JíšováAdéla Jonášová a Petra Šany Šanclová. Profesionální, milé, sympatické…
A protože všude ubývá peněz, pořadatelé řešili anketou možnou podobu festivalu pro příští roky. Myslím, že potěšujícím zjištěním je přání velké většiny diváků zachovat Amfolkfest v současné formě i přesto, že se vstupné výrazně zvýší. Jen bokem, to letošní činilo pouhých 130 Kč.
Poslední červencovou sobotu příštího roku na Pulčinách v pravé poledne po zvonění z místní zvoničky se rozběhne už 19. Amfolkfest. Chybět na něm by byla určitě škoda.

Tabáskova partyja
Tabáskova partyja
foto: Belmondo
Pavlína Jíšová, Adéla Jonášová a Petra Šany Šanclová
Pavlína Jíšová, Adéla Jonášová a Petra Šany Šanclová
foto: Belmondo

 

Rozhovor Endy s Vendulou

(Pofestivalový rozhovor s šéfovou Amfolkfestu Evou Endy Rohlenovou)

Jak přijde nápad uspořádat festival?
U mě to byla nutnost. Hrozilo, že by festival skončil. Původní realizační team už nechtěl dál připravovat a organizovat. Jako jediná jsem měla zkušenosti, a to díky spolupořádání hudebních festivalů po celé ČR. (Porta, Muzika – Hrádek u Rokycan, Zahrada, atd.). Vztah k hudbě jako takové. Taky v tom byl velký kus frajeřiny. Dokázat si, že na to mám. Možná by psycholog řekl – podepřít své ego. Takže si ho podepírám a dráždím již devátým rokem.Přece jen, od nápadu k realizaci vede dlouhá cesta. Nenapadlo tě někdy se vším skoncovat?
Asi tisíckrát!!! Je to hodně náročné (psychicky i fyzicky – letos to odnesla záda) a navíc já mám jeden hodně špatný zvyk, a to nikomu nedůvěřovat, vše prověřovat. Prostě mám strach se na někoho jiného opravdu spolehnout. Vlastně, pravdou je, že někomu věřím. Mám tím na mysli Pavla Peryho Kareše, který má již sedm let na starost techniku.               V tomhle případě je na něj a jeho team 100% spoleh. Ťuk, ťuk..ať to nezakřiknu. Někdy lituji řadové pořadatele, kteří to se mnou nemají moc lehké stres a pocit zodpovědnosti dělají své), ale děkuji, že jezdí a pomáhají.Jak hodnotíš letošní 14. ročník oproti těm minulým?
To se nedá tak srovnat. Každý rok je jiný, má svá pro a proti. Spíš mě velmi mile překvapili návštěvníci, že přišli i přes špatné počasí. Byl to moc velký dárek pro mě i pořadatele. Jistě i pro kapely. Bez návštěvníků by se špatně hrálo (není nic horšího, než prázdné hlediště).Dojmy jsou velice čerstvé. Přesto ale, pokud se již teď zpětně ohlédneš, co se letos vydařilo a co ne?
Nevydařilo se počasí (viz předchozí otázka) a peníze. Mám tím na mysli sponzorské, ale to chápu, krize je krize, ale nějak se to zvládlo. Ještě že existují dotace ze Zlínského kraje, města Vsetín, Nadace DKS, sponzoři a dárci. Neber to jako reklamu, ale jako holý fakt. Bez jejich peněz by festival neměl šanci se uskutečnit. Myslím si, že nastává doba boje o přežití festivalů a přehlídek. Tím nemyslím jen ve folku, ale celkově. Kapely a písničkáři si budou muset rozmyslet, jestli si chtějí nebo nechtějí zahrát. Třeba jen za cestovní náklad.
Je mi líto, že končí Hrachovka. Měla dobré jméno a zajímavé obsazení, i když to není zrovna můj šálek kávy.

Kdo z vystupujících měl největší úspěch? Ať už letos, či v minulých letech?

Bylo jich hodně, nerada bych na někoho zapomněla. Když opomenu profesionály, tak určitě Žamboši, Dareband, Celtic Cross, Bobova dieta, Šantré, Kajkery, Douda band… Letos určitě Sekvoj, Irish Rose, Martina Trchová, Lucka Redlová, Karel Zich RB. Je to vážně těžké říct, protože každý má rád něco jiného. Mě letos překvapily kapely Čadi a Hrnek, ohromný pokrok. Asi napomohla malá změna v obsazení kapely.Příští léto bude již jubilejní 15. ročník. Chystá se něco speciálního?
Chystá, ale nerada bych předbíhala. Jen naťuknu, že by již v pátek měl být koncert k 15. výročí festivalu. Žamboši a hosté, ale to opravdu moc předbíhám. Z kapel už vím, že přijede Docuku, Dareband, Noční Ftáci, Martin Rous a snad se zadaří a splním sobě i ostatním přání v podobě kapely Asonance. Stát se může leccos. Třeba nebudou peníze, nebo nebude, kde festival pořádat.

Tím jsme se dostali k přípravám. Kdy začínají?
Už začaly…v červnu.

Nesčetněkrát položená otázka. Proč stojí zato přijít na Amfolkfest?
To by ses měla zeptat návštěvníků, ale já říkám, že je fajn poslechnout si hudbu, která není komerční a do které dávají muzikanti velký kus srdce. Taky kvůli krásné krajině a setkávání lidí.                                        Děkuji za rozhovor.