Rozhovor Endy s Vendulou

(Pofestivalový rozhovor s šéfovou Amfolkfestu Evou Endy Rohlenovou)

Jak přijde nápad uspořádat festival?
U mě to byla nutnost. Hrozilo, že by festival skončil. Původní realizační team už nechtěl dál připravovat a organizovat. Jako jediná jsem měla zkušenosti, a to díky spolupořádání hudebních festivalů po celé ČR. (Porta, Muzika – Hrádek u Rokycan, Zahrada, atd.). Vztah k hudbě jako takové. Taky v tom byl velký kus frajeřiny. Dokázat si, že na to mám. Možná by psycholog řekl – podepřít své ego. Takže si ho podepírám a dráždím již devátým rokem.Přece jen, od nápadu k realizaci vede dlouhá cesta. Nenapadlo tě někdy se vším skoncovat?
Asi tisíckrát!!! Je to hodně náročné (psychicky i fyzicky – letos to odnesla záda) a navíc já mám jeden hodně špatný zvyk, a to nikomu nedůvěřovat, vše prověřovat. Prostě mám strach se na někoho jiného opravdu spolehnout. Vlastně, pravdou je, že někomu věřím. Mám tím na mysli Pavla Peryho Kareše, který má již sedm let na starost techniku.               V tomhle případě je na něj a jeho team 100% spoleh. Ťuk, ťuk..ať to nezakřiknu. Někdy lituji řadové pořadatele, kteří to se mnou nemají moc lehké stres a pocit zodpovědnosti dělají své), ale děkuji, že jezdí a pomáhají.Jak hodnotíš letošní 14. ročník oproti těm minulým?
To se nedá tak srovnat. Každý rok je jiný, má svá pro a proti. Spíš mě velmi mile překvapili návštěvníci, že přišli i přes špatné počasí. Byl to moc velký dárek pro mě i pořadatele. Jistě i pro kapely. Bez návštěvníků by se špatně hrálo (není nic horšího, než prázdné hlediště).Dojmy jsou velice čerstvé. Přesto ale, pokud se již teď zpětně ohlédneš, co se letos vydařilo a co ne?
Nevydařilo se počasí (viz předchozí otázka) a peníze. Mám tím na mysli sponzorské, ale to chápu, krize je krize, ale nějak se to zvládlo. Ještě že existují dotace ze Zlínského kraje, města Vsetín, Nadace DKS, sponzoři a dárci. Neber to jako reklamu, ale jako holý fakt. Bez jejich peněz by festival neměl šanci se uskutečnit. Myslím si, že nastává doba boje o přežití festivalů a přehlídek. Tím nemyslím jen ve folku, ale celkově. Kapely a písničkáři si budou muset rozmyslet, jestli si chtějí nebo nechtějí zahrát. Třeba jen za cestovní náklad.
Je mi líto, že končí Hrachovka. Měla dobré jméno a zajímavé obsazení, i když to není zrovna můj šálek kávy.

Kdo z vystupujících měl největší úspěch? Ať už letos, či v minulých letech?

Bylo jich hodně, nerada bych na někoho zapomněla. Když opomenu profesionály, tak určitě Žamboši, Dareband, Celtic Cross, Bobova dieta, Šantré, Kajkery, Douda band… Letos určitě Sekvoj, Irish Rose, Martina Trchová, Lucka Redlová, Karel Zich RB. Je to vážně těžké říct, protože každý má rád něco jiného. Mě letos překvapily kapely Čadi a Hrnek, ohromný pokrok. Asi napomohla malá změna v obsazení kapely.Příští léto bude již jubilejní 15. ročník. Chystá se něco speciálního?
Chystá, ale nerada bych předbíhala. Jen naťuknu, že by již v pátek měl být koncert k 15. výročí festivalu. Žamboši a hosté, ale to opravdu moc předbíhám. Z kapel už vím, že přijede Docuku, Dareband, Noční Ftáci, Martin Rous a snad se zadaří a splním sobě i ostatním přání v podobě kapely Asonance. Stát se může leccos. Třeba nebudou peníze, nebo nebude, kde festival pořádat.

Tím jsme se dostali k přípravám. Kdy začínají?
Už začaly…v červnu.

Nesčetněkrát položená otázka. Proč stojí zato přijít na Amfolkfest?
To by ses měla zeptat návštěvníků, ale já říkám, že je fajn poslechnout si hudbu, která není komerční a do které dávají muzikanti velký kus srdce. Taky kvůli krásné krajině a setkávání lidí.                                        Děkuji za rozhovor.